
Roskilde Stift
Det er vores håb, at den officielle fejring og det materiale, som sendes ud fra stiftet vil give inspiration til, at man også lokalt fejrer de 1000 år og benytter lejligheden til at vise fantastiske bygninger og genstande frem – og til at fortælle de mange skønne historier, som fortjener at komme frem i lyset.
Fortæl selv 1000-års historie
Er jeres kirkebygning noget helt særligt, er jeres kalkmalerier bjergtagende, gemmer jeres orgel eller kirkeloft på en helt særlig fortælling - så del fortællingen med hele stiftet og vær med til at fortælle 1000-års historie. Kun jeres fortællelyst sætter grænser.
Sådan gør du:
Indsend dit bidrag til stiftets kommunikationsmedarbejder Sidsel Drengsgaard på smad@km.dk og skriv i emnefeltet "1000-års historie"
Skriv følgende:
- Beskriv seværdigheden med max 400 anslag inkl. mellemrum
- Angiv adresse samt evt. åbningstider
- Vedhæft et foto i høj opløsning
- Dit navn og evt. sogn eller provsti, der vil blive nævnt i forbindelse med offentliggørelsen
Offentliggørelse:
Bidrag til vores fælles fortælling om kirke og samfund i Roskilde Stift gennem 1000 år offentliggøres løbende her på hjemmesiden.