AAA

Roskilde StiftskontorRoskilde Stiftskontor

Palæet
Stændertorvet 3A
4000 Roskilde
Tlf 4638 1920 
Fax 4638 1947
kmros(at)km.dk

WebredaktørWebredaktør

Bo Nygaard Larsen
Tlf
4076 2151
E-mail

 

 

Hvad er kirke på vej?Hvad er kirke på vej?

 

Formålet med projekt Kirke på vej er at give anledning til at eksperimentere med andre kirkeformer end dem vi er vant til. Det kan være på en cafe, det kan være i hjemmet, det kan være i medborgerhuset, på arbejdspladsen eller på skolen. Kun fantasien sætter grænsen.

Udgangspunktet er nogle af de tekster fra Ny Testamente, hvor Jesus lige før han sender sine disciple ud, holder en lille tale til dem. Til højre kan du læse et uddrag af Lukasevangeliet.

Jesus bad aldrig sine disciple om at bygge kirker! Han bad dem aldrig om at lave arrangementer og aktiviteter, der kunne tiltrække folk! Han sendte dem ud i landsbyerne, hvor folk boede og levede og gav dem én opgave: sig til dem at Guds rige er kommet nær og vis dem det i praksis!

Projekt Kirke på vej handler om at gøre dette i dag. Landsbyerne kan være fysiske landsbyer eller boligområder. Men det kan også være arbejdspladser, skoler, netværk, cafeer, private hjem. Det er der hvor mennesker lever og bor. Det var de steder Jesus ville have gået hen. Og det er disse steder han ville have sendt sine disciple. Og i dag er det os, der er hans disciple!

Folkekirken har tre store udfordringer foran sig, hvis den skal fortsætte med at være kirke.

  1. Den første store udfordring handler om identitet. Hvem er vi som kirke? Vi har brug for en tilbagevenden til det helt enkle og centrale i det at være kirke. Finde ind til kernen af det for at kunne blive relevant i vores tid. Og helt inde i kernen af det at være kirke er Jesus. Kirke er mennesker der er sendt af Jesus med et budskab om at Guds rige er kommet nær. Det kan have utallige former og størrelser, men uden denne identitet er vi ikke længere kirke.
  2. Den anden store udfordring handler om mission. Hvad er vores opgave? Hvad vil det i praksis sige at Guds rige er kommet nær? Hvad vil det betyde at leve det ud i hverdagen? Hvordan kan vi som fællesskab af mennesker lade dette budskab blive til kød og blod?
  3. Den tredje store udfordring er at få mod til at handle på de erkendelser vi får omkring identitet og mission. Spørgsmålet er hvor stort et mod vi har når alt kommer til alt.


Projekt Kirke på vej er et bidrag ind i disse udfordringer.

  • Vi ønsker at give plads og anledning til at snakke med hinanden om  hvad kirke i grunden er.
  • Vi ønsker at give plads og inspiration til at eksperimentere med andre måder at være kirke på end vi har været vant til. Vi ønsker at give et frirum til at prøve nogle ting af i.
  • Vi ønsker at indgyde håb og mod til at tage nye skridt i det at være kirke i det 21. århundrede.