Palæet
Stændertorvet 3A
4000 Roskilde
Tlf 4638 1920
Fax 4638 1947
kmros(at)km.dk
Bo Nygaard Larsen
Tlf 4076 2151
E-mail
Tekst Bo Nygaard Larsen
Vil fjernsynet ikke komme til kirken, må kirken komme til fjernsynet. Derfor tager sognepræst Per Vibskov Nielsen i Store Heddinge lørdag den 20. marts sin menighed med til Helligåndskirken i Århus, hvor der skal optages to gudstjenester til DR Kirken.
Nok er det langt at køre, men konceptet i DR Kirken er netop, at det er kirken, der kommer til fjernsynet - og ikke omvendt. Det har betydet så store besparelser for DR, at det med DR Kirken nu kan sende 50 gudstjenester om året - mod 17 tidligere.
Menigheden fra hele landet kan ansøge om at være med, og lige efter påske vil de to gudstjenester med Per Vibskov Nielsen og hans menighed blive vist.
For menighedsrådet har begivenheden en så stor betydning, at det arrangerer en bustur til Århus. En tur til Århus inklusive en let frokost - og en stor oplevelse - kan fås for 100 kroner.
Både Per Vibskov Nielsen og menighedsrådet opfordrer de deltagende til at være klædt så godt på som overhovedet muligt. Det gælder ikke mindst salmesangen. Derfor øves der salmer i Store Heddinge Kirke umiddelbart efter gudstjenesten.
Store Heddinge Kirkes hjemmeside
To kendte forlag på den folkekirkelige scene slår sig nu sammen. Det drejer sig om RPC og Unitas Forlag.
Søndag den 20. maj kl. 13.30 er der friluftsgudstjeneste i Kærehave Skov ved Ringsted. Prædikant er biskop Peter Fischer-Møller.