AAA
 

26/09-2011

Fredag den 30. september er der Sct. Michaels Nat i Slagelse. Det betyder et væld af arrangementer byen, også i Sct. Mikkels Kirke.

 

Tekst Bo Nygaard Larsen

Enhver større by med respekt for sig selv har en kulturnat. Det gælder også Slagelse, der for 16. år i træk indbyder til Sct. Michaels Nat.

I år sker det fredag den 30. september, hvor der blandt andet tilbydes en række arrangementer i Sct. Mikkels Kirke.

Aftenen i kirken har følgende program:

Kl. 18.30 – 21.30
Kunstnet Slagelse udstiller billeder, som tager udgangspunkt i salmen Op, al den ting som Gud har gjort.
Tårnet har åbent, kom og nyd den fantastiske udsigt over byen.

Kl. 19.00 - 19.50
Mestersangerne. Italienske slagere, kendte opera arier, flotte operetter, neapolitanske sange og musical melodier i et medrivende og humørfuldt show.

Kl. 20.00 – 20.45
Nørrevangskirkens Pigekor vil synge et program, der både indeholder kendte danske og nyere rytmiske sange af blandt andre C.F. Weyse, Beatles og Michael Jackson. Koret ledes af Signe Bech Schnedler.

Kl. 21.00 - 21.30
Four Notes.

Kl. 22.00
Aftensang ved Ole Grabas.

Læs mere her